OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 26.03.2024 15:10:03 

Vítam Vás‚ moje meno je LUJZA

Diagnóza
 
Spina bifida (rázštep chrbtice) je vrodená vývojová chyba, ktorú má približne jeden z tisíc novorodencov. Zasahuje chrbticu a miechu. Spôsobuje rôzny stupeň poškodenia funkcie dolných končatín a stratenú alebo zníženú schopnosť ovládať vyprázdňovanie močového mechúra a čriev. Včasná a správna liečba je prevenciou mnohých možných komplikácií. Ľudia so spina bifida potrebujú celoživotnú pomoc viacerých špecialistov - lekárov, terapeutov... Väčšina detí s týmto ochorením navštevuje normálne školy, dožíva sa dospelého veku... Ochorenie spina bifida sprevádza vo väčšine prípadov aj hydrocefalus.
Sú rôzne typy rázštepu chrbtice;

 takýto bol Lujzin chrbát  27. februára 2009
    
a takto vyzeral v septembri 2009 - nepríjemný, infikovaný a ťažko sa hojaci dekubit z obyčajnej odreniny...
takáto je rana na chrbáte 17.11.2009

júl 2010

po 23 hodinách ležania na antidekubitnom matraci po ťažkom operačnom zákroku, kedy nemohla byť vertikalizovaná sa objavili známky odumretia - fialová - tkaniva, asi po týždni sa rozvinul infikovaný dekubit na ľavej strane chrbátika, s ktorým sme sa znovu trápili pol roka...

 

chrbát august 2010 - škaredý infikovaný dekubit

 

chrbát 18. 12. 2010                         -  infikovaný dekubit po 5 mesiacoch pretrváva

   

 

24.12.2010                                       -  dekubit uzatvorený po ošetrovaní prípravkom TENDER WET (Hartmann)

6.7.2011 - znovu sa otvorila rana na ľavej strane deformity chrbta - rana ihneď ošetrovaná prípravkom Tender Wet - napriek tomu sa nehojí. potom prípravok Hemagel, masť Dermazin, Biatain Ag - ranu nie a nie zhojiť

V septembri na chirurgii DFNsP (dr. Košnárová) ošetrené Inadinom - o 3 dni preväz - rana zhoršená, zväčšená - inadin nie je vhodný na túto runu! - začíname znovu

1.12.2011 - chirirgia DFNsP (dr. Balala) pochválil maminu, že ranu výborne ošetruje, je však na veľmi zlom mieste - hľadať riešenie na odstránenie gibusu - na ošetrovanie predpísal Granuflex náplaste (vraj iba 2 ks - takže musíme znovu do BA ku dr. Hornovi...)

 

Dr. Horn predpísal 2 balenia - rana na chrbátiku zahojená 24. 12. 2011 - najkrajší vianočný darčer !!!!!


Mozgovomiechová tekutina (likvor) je produkovaná mozgom. Obklopuje, vyživuje mozog a vstrebáva sa do krvnéhe riečišťa. Prirodzene existuje rovnováha medzi produkciou a vstrebávaním likvoru.


Hydrocefalus porucha vstrebávania likvoru. Často sa vyskytuje spolu so spinou bifidou. Hydrocefalus býva vrodený (výsledok meningitíd, tumorov, cýst, traumy, ktoré sa často objavujú pred narodením) alebo získaný kedykoľvek počas života. Lieči sa chirurgicky - voperovaním zvodu (systému ventilu a hadičky - SHUNT)  alebo neuroendoskopiou, ktorou sa vytvorí v mozgu prirodzené prepojenie pre odtok mozgovomiechovej tekutiny.
Prognóza hydrocefalu závisí od viacerých faktorov: od príčiny vzniku, od správneho druhu liečby aplikovaného v správnom čase a tiež od komplikácií, ktoré sa počas liečby vyskytnú.

Veľa zdravých ľudí v spoločnosti má hydrocefalus a ich okolie o tom nevie!

 
 
 
Syringomyélia je  ochorenie miechy, pri ktorom v mieche dochádza k tvorbe dutín. Tieto dutiny vytláčajú v nej nachádzajúce sa nervové tkanivo a vedú preto k rôznym neurologickým výpadkom. Častými symptómami sú poruchy vnímania, bolesti, slabosť vo svaloch alebo spasticita. Ochorenie môže byť buď vrodené alebo môže vzniknúť po úraze, nádore v mieche alebo zápale miechy. Po prvom výskyte symptómov dochádza roky až desaťročia väčšinou k pomalému zhoršovaniu stavu. Na zamedzenie pokračovania výpadkov je potrebné, aby sa operatívne rozšíril priestor pre miechu alebo aby sa odviedok mok, ktorý sa v dutine nachádza. V súčasnosti žiaľ ešte nie je možné ochorenie úplne vyliečiť.
 

Veľkosť dutiny nie je s vážnosťou ochorenia v bezprostrednej súvislosti. Poloha syrinx vo vnútri miechy alebo spodných častí mozgu určuje druh symptómov. V pokročilom štádiu často dochádza k dodatočnému poškodzovaniu miechy znížením zásobovania krvou. Bujnením vlastného väzivového tkaniva mozgu, glie, môže vo vnútri dutiny dochádzať k tvoreniu priehradok, čiže deliacich stien, alebo sa dutina dokonca môže celkom vyplniť. Základom primárnej, vrodenej formy syringomyélie je väčšinou chybné tvorenie na prechode od mozgu k mieche, takzvaná Arnold-Chiariho malformácia. Táto obsahuje posunutie častí malého mozgu smerom nadol a niekedy aj predĺženej miechy, medulla oblongata, v smere miechového kanálu. Príčinou je veľmi skorá porucha vývoja orgánov, väčšinou už v piatom až šiestom týždni vývoja embrya. Zmenená poloha častí mozgu spôsobuje ohľadom na lebečné kosti poškodenie voľnej cirkulácie likvora. Do vzniku syrinx môže prejsť mnoho rokov. Najčastejším miestom vzniku je krčná a hrudníková miecha.

 

Leukoencephalopatia  - Leukoencefalopatia je postihnutie bielej homty mozgu bez postihnutia vyšších kortikálnych funkcií. Klinický obraz je rôznorodý v závislosti od lokalizácie, rozsahu a stupňa postihnutia bielej hmoty. Rádiologickým vyšetrením (CT a MR) zistíme patologické zmeny v bielej hmote u pacientov s akútnou leukoencefalopatiou možno tak často pozorovať i príznaky, ktoré sa vyskytujú pri chorobách postihujúcich primárne šedú hmotu mozgu, ako sú poruchy vedomia, kognitívne poruchy, epileptické záchvaty.

 

Nedostatok rastového hormónu u detí (GHD)

GHD ochorenie, ktoré je zapríčinené nedostatočnou tvorbou a/alebo vylučovaním rastového hormónu z hypofýzy. Vzniká z viacerých príčin. Napríklad ak sa žľaza hypofýza nedostatočne alebo nesprávne vyvinie, ak príde k poškodeniu hypofýzy pri úraze, infekcii alebo operácii mozgu, ak bola hypofýza ožiarená pri liečbe nádoru hlavy a krku, ak prišlo k poškodeniu určitých génov ešte pred narodením dieťaťa. Často je príčina zatiaľ neznáma. V minulosti, keď k pôrodom neboli k dispozícii také zariadenia ako dnes, mohlo k poškodeniu hypofýzy prísť pri ťažkom pôrode. Nedostatok rastového hormónu može mať rozdielnu závažnosť. Závažnosť sa hodnotí podľa hladiny rastového hormónu v krvi. Pretože tvorba rastového hormónu počas dňa nie je rovnomerná, množstvo RH v krvi sa stanovuje špeciálnymi testami. Takéto testy/vyšetrenia môže vykonať len lekár endokrinológ. Podľa zisteného množstva RH v krvi sa určí, či ide o ťažkú alebo ľahkú formu nedostatku rastového hormónu, z čoho sa dá predpovedať dĺžka potrebnej liečby.

V detstve si zdravý organizmus prirodzene vytvára viac rastového hormónu, pretože na rast sa ho spotrebováva omnoho väčšie množstvo ako na zabezpečenie správnej funkcie metabolizmu.

Preto u detí hoci aj s ľahšou formou nedostatku rastového hormónu je potrebné rastový hormón dopĺňať/nahrádzať (odborne: substituovať). Ak sa rastový hormón u týchto detí nesubstituuje, rast dieťaťa sa spomalí a dieťa tak nedosiahne výšku, ktorú má vrodenú od rodičov (tá býva podľa pohlavia zvyčajne o niečo vyššia ako výška rodičov). Takéto deti nedosiahnu bežnú výšku zdravých osôb, s čím súvisia problémy s obmedzeným výkonom povolania, pocit menejcennosti a iné. Okrem toho nedostatok rastového hormónu sa u neliečených detí prejaví v nedostatočne vyvinutých tkanivách. Za všetky jeden príklad o svalovej a kostnej hmote. Nedostatočne vyvinuté svaly a kosti pre dieťa znamenajú menšiu silu a v dospelosti zvýšenú lámavosť kostí a osteoporózu.

U detí s ťažkou formou nedostatku rastového hormónu sa rast prudko spomalí až zastaví, alebo od narodenia stagnuje. Spomalenie, zástava rastu závisí od obdobia vzniku ochorenia. Deti s ťažkým nedostatkom RH nedosiahnu svoju geneticky danú výšku a ani najnižšie rozpätie normy zdravých detí. U týchto detí sú následky nedostatočnej tvorby a sekrécie ešte závažnejšie. K zníženej výške sa pripoja metabolické poškodenia, ktoré do začiatku 90tych rokov neboli celkom presne popísané a známe. Veľmi nízka hladina rastového hormónu nielen že nezabezpečí správny rast, ale ani správne funkcie metabolizmu. Mladý organizmus si s takouto metabolickou nedostatočnosťou ešte dokáže poradiť, a tak prvé príznaky metabolických následkov nedostatočnosti rastového hormónu sa viditeľne prejavia o niekoľko rokov neskôr (v dospelosti). Zhoršenie zdravia nastáva postupne a pomaly, preto si pacienti svoje ochorenie často neuvedomujú, považujú ho za málo dôležité a nevenujú mu patričnú starostlivosť.

Liečba nedostatku rastového hormónu u detí

Liečba nedostatku rastového hormónu u detí je jednoduchá. Od roku 1985 je dostupný chemicky vyrábaný rastový hormón. S umelo vyrobeným hormónom sa pri nedostatku rastového hormónu dopĺňa potrebné množstvo rastového hormónu, rast dieťaťa sa najprv výrazne zvýši a potom pokračuje približne rovnakým prírastkom na výške každý rok. Liečba býva dlhodobá a závisí od závažnosti nedostatku rastového hormónu. Liečba, ktorej cieľom je len úprava rastu, trvá do ukončenia rastu dieťaťa, hodnotí sa uzavretím tzv. rastových štrbín (okolo 18. roku života).

Dávka sa prepočítava podľa hmotnosti dieťaťa, a tak sa prirodzene počas liečby zvyšuje. Ak má dieťa závažný nedostatok RH, liečba by mala pokračovať metabolickým dávkovaním v dospelosti (pozri časť liečba nedostatku RH u dospelých).

V súčasnosti je liek rastový hormón dostupný iba v injekčnej forme. Bielkovinové zloženie rastového hormónu neumožňuje, aby sa vyrábal v tabletách. Tabletový rastový hormón by sa kyselinami pôsobiacimi v žalúdku rozložil a neúčinkoval by. Rastový hormón sa podáva dennými injekciami pod kožu (podobne ako pri liečbe diabetu inzulínom). Vďaka moderným zdravotníckym pomôckam (viacnásobný aplikátor, malé ihly) takéto podávanie hormónu samostatne zvládajú deti začínajúce školskú dochádzku.

U zdravých osôb sa vylúči najviac rastového hormónu v noci, preto sa injekcie podávajú večer pred spaním po dezinfekcii miesta vpichu do podkožia na stehne nôh. Miesto vpichu sa pravidelne mení, čím sa predchádza poškodeniu kože z častých a opakovaných injekcií na jedno miesto. Liečbu rastovým hormónom v opodstatnených prípadoch navrhuje lekár endokrinológ a liečba je hradená zo zdravotného poistenia.

Paraplégia  je obojstranné úplné ochrnutie dolných končatín

Epilepsia  - epileptické záchvaty sú také poruchy mozgu, ktoré sú vyvolané zvýšeným počtom krátkych elektrických výbojov nervových buniek. Poznáme viac ako tridsať druhov epileptických záchvatov a ešte viac druhov epilepsií, pretože sa môžu vyskytnúť aj kombinácie viacero odlišných druhov záchvatov. Človek postihnutý epilepsiou má obvykle iba jeden druh epilepsie s jedným až tromi druhmi záchvatov. Intervaly medzi jednotlivými druhmi záchvatov môžu byť od niekoľko sekúnd až po niekoľko rokov alebo dokonca aj desatročí.

 

Pes equinovarus  je jednou z najčastejších deformít skeletového systému. Ide o vrodenú anomáliu charakterizovanú vbočením alebo vybočením nohy. Mierne formy sú spôsobené nevhodnou polohou plodu. Pravý pes equinovarus nereaguje na cvičenie.

Vrodená luxácia bedrového kĺbu VRODENÁ DYSPLÁZIA BK
Je to najčastejšia vývojová vada u detí. Vyskytuje sa častejšie u dievčat. Postihuje 5 – 10% populácie. Má regionálny výskyt
Príčiny: Nie sú známe, nie je jednoznačný faktor. Môže súvisieť s polohou plodu v maternici a s pôrodom koncom panvovým.
Typy displázie
1.displázia
2.subluxácia
3.marginálna luxácia
4.luxácia

 
Inkontinencia týmto výrazom medicína označuje samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču. Dochádza k nemu pri narušení základných funkcií dolných močových ciest (močového mechúra a močovej trubice). Tie totiž majú za úlohu udržať moč a ovládať jeho vyprázdňovanie. K samovoľnému odkvapkávaniu či odtekaniu môže dochádzať aj dôsledkom takých chorôb, ako sú infekcia močových ciest, pokles panvového dna, zväčšenie prostaty, poruchy mozgu alebo miechy, zhubné nádory.
 
Alergia na LATEX
Alergia na latex sa môže považovať za stigmu modernej spoločnosti. Latex je základná zložka prítomná v gume. V súčasnosti sa stal latex jedným z najpoužívanejších materiálov, používaná vo veľkom množstve objektov ako sú guma, adhezíva (vrátane suchého lepidla používaného na väčšinu balení ako napr. čokoládové tyčinky), balóny, hračky, gumy na gumovanie, kondómy, odevy, elastické gumy, rukavice a množstvo medicínskych a zubných zariadení. Človek je vystavený latexu veľmi často a alergia na latex je stále častejšia. Profesie s najväčšou expozíciou latexu sú tie, v ktorých sa vyrábajú spomenuté produkty ako aj zdravotnícki pracovníci (chirurgovia, anesteziológovia, sestričky) vystavení latexu v rukaviciach, liečebných či diagnostických zariadeniach, vedci a laboratórni technici. Alergické príznaky prejavujúce sa po vdýchnutí púdra z latexových rukavíc môžu byť veľmi často spôsobené latexom. Latex môže spôsobiť alergiu dýchacích ciest - astmu a nádchu a kontaktnú alergiu - žihľavku a ekzém. Latex môže tiež zapríčiniť veľmi silnú celkovú alergickú reakciu.
 

Latexová alergia sa prejavuje nádchou, svrbením nosa a očí, svrbením kože, dráždivým kašľom, dýchavičnosťou až po alergický šok.

Pôvod:
Je to prírodný latex, ktorý je súčasťou mnohých materiálov a predmetov každodenného života ako napr. balónov, gumených rukavíc, opaskov, lôpt, školských gúm, lepiacich pások, cumlíkov, topánok, kondómov a mnohých iných. Okrem toho je obsiahnutý v mnohých látkach používaných v medicíne.

Prevencia:
Jediná pomoc je vyhýbať sa všetkým "materiálom" obsahujúcim latex.

Latex - potravina (ovocie)

Latex                                                
banán, avokádo, kiwi, gaštan, zemiak, papája, mango

Poznámky:

  • Ak je jedinec alergický na latex, je 10% pravdepodobnosť, že bude reagovať na niektorý vymenovaný druh potravín.
  • Ak je jedinec alergický na niektorú z vymenovaných potravín, je 35% pravdepodobnosť, že je alergický na latex.
Porucha imunity neschopnosť brániť sa proti infekciám, dieťa je opakovane choré na vážne alebo aj menej závažné choroby. Nápadná častosť ochorení je neporovnateľne častejšia ako u rovesníkov, prípadne aj súrodencov. O možnosti narušenia obranyschopnosti sa musí vyjadriť lekár a nie iba niekto z rodiny, či rodičia sami. Na dôkaz poruchy imunity sú potrebné vyšetrenia na špecializovanom pracovisku s vyšetrovaním krvných buniek a ich funkcie, ale aj zloženie a hladiny obranných bielkovín v krvi. Vyšetrenia sú veľmi pracné a náročné na aparátové vybavenie a ich doporučenie vyžaduje dôkladné odborné zváženie. Pri vyšetrovaní sa stanovia kvalita a kvantum lymfocytov, hladiny obranných bielkovín rôznych skupín, zisťuje sa hladina cirkulujúcich shlukov dráždiacich imunitnú reakciu, stanovujú sa podporné látky pre alergickú reakciu /komplement/ a vyšetrujú sa aj počet a kvalita ostatných krvných buniek, prípadne aj reakcie na rôzne antigény na koži a vyšetrujú sa aj funkcie iných orgánov /pľúca, štítna žľaza, obličky/. Samozrejme, že v indikovaných prípadoch sú jednoznačne k dispozícii, pretože po odhalení a dôkaze choroby sa správnou liečbou ochráni dieťa pred opakovanými chorobami.
 
Bronchiálna astma - priedušková (bronchiálna) astma - je to chronické (doživotné) zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje záchvatmi prevažne suchého a dráždivého kašľa, s pocitom dychovej tiesne nielen v kľude, ale aj po námahe a počuteľným dýchaním - "tzv.piskotami".
 
Hernia
Mierne vyklenutie brušnej steny alebo slabiny a vnútornej strany stehna, u mužov mieška, sprevádzané citlivosťou až miernou bolesťouPrietrže (hernie) sa zvyčajne vyskytujú u predčasne narodených detí, obéznych a starších ľudí. Časté sú aj u osôb s chronickým kašľom, zápchou a u ťažko manuálne pracujúcich. Bežnou príčinou slabinových prietrží u mladých mužov býva vrodené oslabenie alebo deformácia slabinového kanála, ktorým zostupuje semenník do mieška. Prietrže sa vyskytujú aj v oblasti jaziev, kde je brušná stena oslabená a v oblasti pupka.
Prietrž vzniká tak, že cez oslabenú brušnú stenu sa vytlačí črevo alebo iný orgán. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti slabiny, kde sa spájajú brušné svaly a svaly stehna.
Niektoré prietrže nie sú viditeľné, no napriek tomu spôsobujú bolesti a iné ťažkosti. Prietrž sa môže rozšíriť až na vnútornú stranu stehna. Príznaky sa odlišujú podľa typu prietrže a patria k nim poruchy trávenia, pálenie záhy alebo močové problémy.

Prietrže väčšinou nie sú závažným zdravotným problémom, pokiaľ nedôjde k priškripnutiu (stangulácii), čo spôsobí poruchu krvného zásobovania a tým odumieranie (gangérmu) tkanív v prietržnom vaku.

Pri podozrení na prietrž treba navštíviť lekára. Ak máte bolesti, ľahnite si na chrbát a pokúste sa vyklenutie zatlačiť späť. Chráňte sa pred zvyšovaním vnútrobrušného tlaku: nezdvíhajte ťažké veci, nerobte rýchle a prudké pohyby. Snažte sa nekýchať a nekašlať. Ak sa vám to nepodarí, pri kašli si pevne pritisnite vankúš na miesto vyklenutia.

Jedinou liečbou je operácia. Výnimku tvoria pupočné prietrže u detí, ktoré zvyčajne okolo štvrtého roku života zmiznú samovoľne. Pri chirurgickom zákroku sa rez vedie nad miestom vyklenutia. Obsah prietržového vaku sa vráti do brušnej dutiny a oslabené miesto sa spevní.

Astigmatizmus porucha videnia, ktorá je spôsobená nepravidelným zakrivením rohovky. To vedie ku skreslenému obrazu na sietnici, a tým k neostrému videniu. Astigmatizmus je väčšinou vrodený, ale môžu ho spôsobovať aj jazvy po poraneniach rohovky. Očný lekár môže presne určiť stupeň astigmatizmu a podľa príčiny sa na korektúru hodia okuliare alebo – pri ťažkom poškodení rohovky – transplantácia rohovky. Dôležité je včasné zistenie a liečba astigmatizmu, aby sa zabránilo slabozrakosti.

 
 
 
Strabizmus oči sú fyziologicky pri priamom pohľade do diaľky v rovnobežnom postavení. Akákoľvek odchýlka od tohto rovnobežného postavenia sa nazýva škúlenie-strabizmus. Postavenie a pohyby očí zabezpečujú vonkajšie očné svaly, ktoré fyziologicky rovnomerne pôsobia a tým zabezpečujú rovnobežné postavenie a pohyblivosť očí všetkými smermi. Porucha činnosti ktoréhokoľvek očného svalu zapríčiňuje  zabiehanie  oka,  škúlenie.Zabiehanie očí sa často prejaví u detí po prekonanej chorobe, hlavne po horúčkovitom stave alebo po úraze. Osobitnú skupinu tvoria škúliace deti s neurologickým ochorením, ako napríklad detská mozgová obrna alebo iné ochorenia centrálneho nervového systému.
 
 

na vysvetlenie diagnóz  boli použité tieto zdroje: www.sbah.sk, www. primár.sme.sk, www.inkontinencia.sk, www.pulib.sk, www.zzz.sk, www.healthnet.sk, www.desitin.sk, http://sandoz.sk, http://www.rastametabolizmus.sk